Nutuk - Tam Metin
Art Basın Yayın
Bu kitabı henüz oylamadınız

Atatürk'e ait eserlerin içerisinde "Nutuk", kuşkusuz en önemli yeri teşkil ederek özel bir anlam taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluşu olan Kurtuluş Savaşı'nın, en yetkin ve en özlü yazılı anlatımı olarak kabul edilen bu yapıtın, geleceğimiz olan genç kuşaklara da iletilmesi, günümüz Türkçe'siyle yeniden yazılarak teminat altına alınmıştır.

Yeni Türkiye Devleti'nin ilk tarihi olan Nutuk, 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında, Atatürk tarafından otuz altı buçuk saat sürenbir konuşmayla okunmuştur.

Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'ta, Kurtukuş Savaşı destanını Samsun'a uyak baskamasından başlayarak her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmıştır.

1919'dan başlayarak, 1927'ye kadar gelen bu eser;

Kuvayı Milliye Dönemi   Türkiye Büyük Millet Meclisi Dönemi   Cumhuriyet Dönemi   olmak üzere üç bölümde ele alınmıştır.

Nutuk, aynı zamanda Cumhuriyet ülkelerinin de en açık ve net savunuculuğunu yapmaktadır.

Ulu Önder Atatürk'ün bu eserinde, onun ne kadar büyükbir asker, devlet adamı, fikir adamı ve saygın bir kişilik olduğunu açıkça görebiliriz.

Atatrk bu eserinde, sadece Kurtuluş Savaşı'nın öyküsünü anltmakla kalmayıp, kendisinin yanında olup, Cumhuriyetin kuruluşuna yardımcı olanları, karşısında olan kişileri, kurumları ve baltalamaya çalışanları aktarmaktadır. Ama, daha da önemlisi, Ulusumuz için düşlediklerini ve çağdaş Türkiye özlemini diler getirmiştir.

Tür:  Atatürk, Tarih 
Sayfa sayısı: 238